Samorząd sędziowski w czasie pandemii
Odejście od obowiązku tajności ułatwi głosowania zdalne i obiegowe, będzie więc bezpieczniejsze.
Fala pandemii powoduje, że konieczne stają się rozwiązania nadzwyczajne, umożliwiające funkcjonowanie samorządu sędziowskiego. Chodzi zwłaszcza o możliwość głosowania na zgromadzeniach sędziowskich w sposób zdalny lub obiegowy.
Ostatnia nowelizacja ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych spowodowała istotne zmiany w strukturze i działaniu samorządu sędziowskiego. Warto przypomnieć, że samorząd sędziowski ma obecnie trzy rodzaje organów. Są to: zgromadzenie ogólne sędziów sądu apelacyjnego, zgromadzenie ogólne sędziów sądu okręgowego oraz zgromadzenie ogólne sędziów sądu rejonowego. Nastąpiło zatem odejście od samorządu przedstawicielskiego na rzecz samorządu bezpośredniego obejmującego wszystkich sędziów danego sądu.
Obecnie każdy sędzia jest więc członkiem zgromadzenia działającego w sądzie, w którym pracuje. Przy czym udział w organach samorządu sędziowskiego jest co do zasady dobrowolny. Osoby niezainteresowane jego działalnością nie mają więc obowiązku uczestniczenia w posiedzeniach zgromadzeń, chyba że odmiennie zarządzi prezes danego sądu.
Głosowanie
Jak wynika z powyższego, samorząd sędziowski wykorzystuje swoje stosunkowo niewielkie uprawnienia tylko poprzez organy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta